Elérhetőségek

MEZŐFI CSABA e.v.

Cím: 6500 Baja,
Szegedi út 121.
Telefon:
+36 30/24-90-196
E-mail:
hidraulika@mezofi-hidraulika.hu
Kapcsolatok Facebook


Minden időben, jó hidraulikával


I. Tavaszt váró gépfelújítások

Mielőtt nekilátna az aktuális feladatoknak, kérjük, olvassa el a hidraulikus rendszer
hibalehetőségei című szakmai összefoglalónkat az alábbi linken!

 

A mezőgazdasági erőgépek, vontatók, betakarítógépek, munkagépek, rakodógépek, építőipari
gépek rendelkeznek rászerelt hidraulikus egységekkel. Ezek közül kiemelném a
munkahengereket, amelyek a leggyakrabban meghibásodó alkatrészek.
Feladata: hidraulikus energia mechanikus energiává történő átalakítása. Ezzel összekötő elem
szerepét tölti be a hidraulikus körfolyamat és a munkagép között.

Mivel a hidraulikus munkahengerek igen különböző üzemi körülmények között (és az
vonatkozik a körfolyam más egyéb elemeire is) működnek, azok meghibásodása is gyakran
előfordul. A hagyományos építésű, működésű munkahengerekről elmondható, hogy azok
felépítése egyszerű és viszonylag (a meghibásodástól függően) könnyen javítható. Azonban a
tömítések beépítésénél elengedhetetlen követelmény a tisztaság és szakszerűség, méret
azonosság, valamint a célszerszámok megléte. Ezek szakszerű használatával a
munkahengerek teljes biztonsággal szerelhetőek. Csak a tömítéstechnika cseréjével nem
biztos, hogy elérjük a munkahenger szivárgásmentes és korrekt működését. A javításaink
során minden henger rúd és cső felületét felülvizsgáljuk. A meghibásodás és a vevői igények
jellegétől függően az alkatrészeket feljavítjuk, vagy cseréljük.
A feljavított munkahengereket a biztonságos és szakszerű üzemeltetés érdekében bevizsgáljuk
próbapadi járatással.

Mindezek a követelmények elengedhetetlenné teszik a szakműhelyben történő felújítást.
A beépített, kihelyezett munkahengerekhez kapcsolódnak még hidraulika vezetékek és
hidraulika tömlők. Célszerű a gépfelújítás kapcsán ezeket is felülvizsgálni, meghibásodás
esetén cserélni.

 

Ne dobja el meghibásodott munkahengerét!

Mi találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a gépfelújítását a
hidraulika területén.

                 KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!
                                    Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

 II. Hidraulika rendszer vizsgálata, karbantartása
 
A hidraulikus berendezéseknek is, mint minden gépszerkezetnek van természetes elhasználódása,kopása. Ha a hidraulikus rendszert előírásszerűen, a gyártó által meghatározott minőségű és mennyiségű olajjal üzemeltetjük, akkor az elhasználódások, kopások természetesnek tekinthetőek. A nagyon pontosan, ezred milliméterrel illesztett alkatrészek megkopnak, a tömítések kilágyulnak vagy megkeményednek. A kopások és a tömítetlenségek következtében megnövekszik a résveszteség, melegszik az olaj, romlik a hatásfok, megváltoznak a sebességviszonyok, csökken a teheremelő képesség. Ha elhasználódik az olaj vagy szennyeződés kerül a rendszerbe, akkor a kopások ugrásszerűen gyorsulnak. Nagyon fontos a rendszeres olajszint és minőség ellenőrzése, illetve a megadott üzemóra elérésekor az olaj és szűrő cseréje. Az üzemzavarok, meghibásodások számát csökkenthetjük a rendszeres átvizsgálással , szűrők tisztításával és cseréjével, valamint a kopott alkatrészek cseréjével vagy javításával. A gép élettartama is növekszik a rendszeres és precíz, gondos karbantartás következtében.
 
Az előírt karbantartási intervallumon kívül még célszerű téli tárolást követően, gépfelújítás előtt és után is a hidraulika rendszert ellenőrizni, szükség esetén a beállításokat elvégezni. A gondos, precíz karbantartási munkálatok ellenére is előfordulhatnak hibák. Ebben az esetben a vizsgálat célja a hibakeresés, hogy a gyors javítás megvalósítható legyen és csökkentsük a állásidőt. Gyakori hibának mondható, hogy az üzemeltetők ötletszerűen kezdenek a hidraulika javításhoz. A nem átgondolt, szakszerűtlen hibakeresés folyamán megbontásra kerülhetnek olyan szerkezeti elemek is, amelyek jól működnek. Egy felesleges megbontás, szétszerelés növeli a javítás idejét és költségét, továbbá csökkenti az alkatrészek élettartamát.
 
A hidraulika rendszer helyes vizsgálati sorrendje: - gépkezelő kikérdezése; - a gép kipróbálása; - a vizsgálatok elvégzése; - a hiba behatárolása - a hiba elhárítása Nem szabad figyelmen kívül hagyni a gépkezelő információit, mert ha nincs is tisztában a hidraulika rendszer működésével, a munkája alatt alaposan megismerte a gépet és észreveszi a rendellenességeket.
 
Alapvető műveletek lehetnek az érzékszervi vizsgálatok. Pl. olajszint ellenőrzése a tartályban, tapintással vagy hőmérővel ellenőrizzük az egyes részek hőmérsékletét. Nézzük meg a tartályban, hogy habos e az olaj ( levegő van a rendszerben). Vizsgáljuk meg a csővezetékeket, van e rendellenes remegés,rezgés esetleg olajfolyás. Ha ezek a vizsgálatok nem vezetnek eredményre, akkor műszerekkel kell folytatni. Ezek lehetneknyomás mérők, átfolyás mérők vagy ezek kombinációja, hidraulika teszterek. A műszeres vizsgálatokat célszerű szakműhellyel elvégeztetni, akik rendelkeznek megfelelő műszaki információkkal és biztonsággal tudják a megbontási helyek lehetőségeit. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a hidraulika rendszerekben nyomás uralkodik. A szakszerűtlenül elvégzett megbontásokés mérések balesetveszélyesek! Mindig használjunk megfelelő védőfelszerelést!
 
Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit! Mi találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.
 
               KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!
 
                                       Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!
 

 

III.  Olajok, munkafolyadékok

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
             Mi találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
    üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

          KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 


IV. Csővezetékek, tömlők

 

Nagyon fontos elemei a rendszernek a csővezetékek, tömlők és az összekötő elemek, amelyeket cső csavarzatok néven ismerünk. Megbontásuknál figyelni kell arra, hogy nyomásmentes legyen a rendszer. Az összefoglalóban szeretném felhívni a figyelmet a pontos, precíz, műszaki paramétereknek és előírásoknak megfelelő munka műveletekre, kialakításokra. A kiválasztásoknál törekedni kell a megfelelő keresztmetszetű és nyomásállóságú alkatrészek felhasználására! Mivel a csővezetékekben nagy nyomás uralkodhat, ezért fontos szerepe van a rögzítéseknek és a beépítési módoknak.

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

 

 

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!

 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

V. ARATÓ-CSÉPLŐGÉP

 

Az alábbi ismertetőben az arató-cséplő gép azon szerkezeti részeit emeljük ki, amelyekben hidraulikus munkahengerek, egységek végzik az emeléseket, mozgásokat. Az egyes egységekhez kapcsolódó részletesebb leírást a hozzá rendelt linken nézhetik meg, korábbi cikkeinkben.

A mai arató-cséplő gépek felépítése, a szerkezeti részek működése, de még a formája is nagyjából megegyezik. Különbség elsősorban a részletek kialakításában van.

Az arató-cséplő gép elsősorban kalászos gabona betakarítására készült, de speciális aratószerkezetekkel, az ún. „adapterekkel” felszerelve csaknem mindenféle szemes termény betakarítására alkalmas.

Az adaptert úgy készítik, hogy az egy egységként le-föl szerelhető. Ha a gép átáll gabona aratására, akkor a kukoricaadapter helyére a gabonaarató adapter kerül. Ezeken kívül tartozhat még a kombájnhoz pl. napraforgó-, szója- vagy egyéb adapter is. Az adapterek alkalmazása nagyban megnöveli a kombájn kihasználását.

Az arató-cséplő gép szerkezeti részeinek elrendezését és működését az alábbi ábrán látható hosszmetszeten láthatjuk.

A ferde felhordón találhatóak azok a munkahengerek, amelyek a legnagyobb terhelésnek van kitéve. Ezek emelik és süllyesztik a komplett adaptert. Vannak rugóval tehermentesített, és csillapító hengerrel - rászerelt hidraulika akkumulátorral rendelkező munkahengerek. Ennek szerepe a hidraulika bármely helyzetében a vágóasztal tömegének a felvétele, így tehermentesítve a munkahengert. A rugót az állítóanyával úgy kell beállítani, hogy teljesen leengedett vágószerkezet csúszótalpai éppen csak érintsék a talajt.

Emeléskor a hidraulikaolaj ( a megfelelő vezérléssel) kinyomja a tolórudat, süllyesztéskor visszaengedi.

Gyakori hiba a rugó fáradása-törése, a szennyeződések megtapadnak a hidraulika rúdon és feszülést, rángató mozgást idéznek elő. Ebből adódóan a krómréteg is sérül és a rúd is elgörbülhet. Mindkét esetben olajfolyás fog bekövetkezni, ill. nem tudja felemelni a vágóasztalt.

A motolla fő feladata a gabonaszálak hátrafelé terelése. Eközben a levágott szálakat eltávolítja a vágószerkezettől, ezáltal elkerülhető azok ismételt átvágása.

A vízszintes és függőleges állítást hidraulikus munkahengerek végzik

Az ürítőcsigát egy kettős működésű hidraulika henger mozgatja, amelyek löketvég csillapítással rendelkeznek. Gyakran előforduló hiba a henger dugattyúrúdjának a sérülése, amely olajfolyást okoz.

A dobfordulat fokozat nélküli állítását tág határok között kell megvalósítani. Ezt osztott ékszíjtárcsákkal működő variátor egységgel tudják elérni. Az állításhoz mechanikusan és hidraulikus állítóművet használnak. A hidraulika henger lehet közvetlenül a szíjtárcsára is szerelve.

Forrás: Mezőgazdasági gépszerkezettan - Szendrő Péter

A munkahengerekkel kapcsolatosan az alábbi linken olvashatnak műszaki, javítási információkat:

https://mezofi-hidraulika.hu/hu/szakmai-cikkek/hidraulikahengerek/

A járószerkezet a hagyományos gépeken többfokozatú sebességváltón és differenciál művön át kapja a hajtást. A korszerű mai gépeket már hidrosztatikus hajtóművel szerelik, ami teljes fokozatmentes állítást tesz lehetővé. Ezek a hajtások nagyon drágák, az üzemeltetésük során precízen be kell tartani a karbantartási és javítási feladatokat.

A hidrosztatikus hajtásokkal kapcsolatban az alábbi linken található információ:

https://mezofi-hidraulika.hu/hu/szakmai-cikkek/hidraulikus-hidrosztatikus/

 

A gép kormányzása hidraulikus rásegítéssel történik. A kormányzás biztonsági berendezés, ezért annak javítását csak szakműhelyben ajánljuk, ahol próbapadon ellenőrzik a helyes működést.

Alapvetően a rendszer felépítése: tartály, hidraulika szivattyú, kormánymű – orbit, munkahenger ( egy vagy kettő), csővezetékek.

A kormányzással kapcsolatban az alábbi linken található információ:

https://mezofi-hidraulika.hu/hu/szakmai-cikkek/hidraulikus-kormanymu-orbit/

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

VI. KARBANTARTÁS

 

 

Az üzemeltetés során az egyik legfontosabb tevékenység a rendszeres karbantartás. A karbantartás lényege, hogy a legkisebb költséggel, a leghosszabb ideig lehessen üzemeltetni a gépeket, berendezéséket.

Ha ezek a munkálatok rendszeresek, tervezettek, akkor a biztonságos üzemidő nagyban megnövekszik.

A gépek, berendezések sokféleségéből következően kevés általános szabály van, de azok betartása, kibővítése célszerű az adott géphez, berendezéshez. Nagyon fontos része a karbantartásnak az elvégzett munkák és a műszaki paraméterek rögzítése, dokumentálása.

Az alábbi kis összefoglalóval a karbantartási munkák elvégzését tudjuk segíteni.

 

A karbantartás során felszínre kerülő hiba lehetőségekről és a módszeres hibakeresésről a következő részben foglalkozunk.

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

  VII. Hibák, hibakeresés, hibakeresés módszeresen


A rendellenességek, hibák okai nem mindig kézenfekvőek. Nagyon sok gép hidraulika
rendszere üzemel diagnosztika nélkül. Ha nincs diagnosztika, akkor a hibák mindig
 váratlanul jelentkeznek.
A hibák előfordulásának jelentős részénél azonban egyértelmű az ok, ezekben az
              esetekben csak a szakszerű javítás a feladat.

     De mi történik akkor, ha a hiba nem egyértelmű?
Fontos tisztázni, megfogalmazni, értelmezni a hibát, és behatárolni annak lehetséges
helyét. De valóban csak a hidraulika meghibásodása lehet az ok? Gépészeti, elektromos,
        villamos vezérlés is közrejátszhat a hiba keletkezésében!

Az alábbi összefoglaló diák és táblázatok, a fent összefoglaltak szerint nyújthatnak
segítséget a gépüzemeltetők, javítással foglalkozók számára.
         Forrás: Bärnkopf Rudolf – Hidraulika a gyakorlatban

   (A következő hónapban néhány jellegzetes hibáról olvashatnak.)

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

VIII. Jellegzetes hibák I. rész

 

 

Egy jól működő hidraulikus berendezés használata során azt tapasztalhatjuk, hogy a rendszer mozgási sebessége megfelelő, a szükséges erőt, teljesítményt le tudja adni. Nincsenek rendellenes zajok, akadozó mozgások, erőtlenség.

A természetes elhasználódásból és a helytelen kezelői működtetésből következően a leggyakrabban előforduló hiba, hogy nincs megfelelő nyomás a rendszerben, erőtlen a gép.

Alapvetően a berendezés a táprendszer – hidraulikus tápegység, szivattyú, szűrő biztonsági szelep – és a fogyasztó hálózatból – nyomás/út/áram irányító egységek, csővezetékek, munkahneger,hidromotor - áll.

A következő összefoglalóban egy áttekintést nyújtunk a hibák felismeréséhez és azok értelmezéséhez.

 

(Forrás: Bärnkopf Rudolf – Hidraulika a gyakorlatban)

 

Amennyiben a hiba elhárításához nem áll rendelkezésükre a megfelelő szerszámozottság, műszerezettség és információ úgy forduljanak szakműhelyünkben kollégáinkhoz!

 

 

(A következő hónapban további jellegzetes hibákról olvashatnak.)

 

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

IX. Jellegzetes hibák 2. rész

 

 

A rendszer működése közben létre jöhetnek akadozó, rezgő mozgások, amelyek nem jellemzőek a hidraulika rendszer működése során.

A rezgés, akadozó mozgás lehet egyetlen elem hibája is, de több egység helytelen működéséből adódóan jelentkező kedvezőtlen együttes hatása is.

A gyakorlatban több esettel is találkozhatunk, amelyek előfordulási lehetőségeit az első három dia foglalja össze.

 

Az olaj habosodása is okozhatja a nem megfelelő mozgási jellemzőket. Itt elsősorban a levegő jelenléte idézi elő a hibát. A szennyezett, vizes olaj is képezhet habot a folyadék felszínén. Ebben az esetben csak az olajcsere segít!

 

A rendellenes zajhatásoknál elsősorban a szivattyúban fellépő kavitációra gondolhatunk, de sérültek lehetnek a szivattyú csapágyak, tengelykapcsoló hiba és a meghajtó motor csapágyai is okozhatják a tünetet. Az utolsó két dia ezek előfordulási eseteit foglalja össze.

 

(Forrás: Bärnkopf Rudolf – Hidraulika a gyakorlatban)

 

(A következő hónapban mérések, vizsgálatok módszereiről olvashatnak.)

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

X. Mérés, vizsgálat

 

Ahhoz, hogy a hidraulika rendszer jól működjön elengedhetetlen követelmény a felmerülő hibákon túli vagy azt megelőző vizsgálatok, mérések elvégzése. A vizsgálatok lehetnek egyszerű érzékszervi megfigyelések, a mérések pedig mérőműszerekkel történő vizsgálatok, ellenőrzések. Fontos, hogy mindig körültekintően, biztonságosan és nem utolsósorban szakszerűen végezzük el a szükséges vizsgálatokat, méréseket. Ehhez nagyon fontos, hogy a vizsgálatot folytató személy rendelkezzen alapismeretekkel, rendszertechnikai tudással, a vizsgálandó rendszerre vonatkozó műszaki dokumentációval, kapcsolási rajzzal és a megfelelő tulajdonságokkal bíró mérőműszerekkel. A mai korszerű ipari és mezőgazdasági gépeken nagyon sok olyan szenzort találunk, amelyek feladata, hogy mindig az aktuális műszaki állapotnak megfelelő információkat, jeleket küldjön a fedélzeti számítógépbe. Ezek jelek feldolgozásával, kiértékelésével lehetőség van arra, hogy a teljes működőképtelenség előfordulása előtt még javítani, cserélni lehessen a szükséges alkatrészeket, egységeket. Továbbá a karbantartást is egyszerűbbé, tervezhetőbbé teszi.

Az alábbi diasorral egy áttekintést nyújtunk a mérések, vizsgálatok céljairól, tapasztalatairól és eszközeiről.

 

(Forrás: Bärnkopf Rudolf – Hidraulika a gyakorlatban)

 

(A következő hónapban „Egyszerű megfigyelések észleléssel” módszereirőlolvashatnak.)

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

XI. Egyszerű megfigyelések észleléssel

 

Mint az élet minden területén, úgy a hidraulikus rendszerek üzemeltetése során is használjuk és használhatjuk érzékszerveinket arra, hogy a normális, megszokott üzemi jellemzőket vagy azoktól eltérő jelenségeket vizsgáljuk.

Ezek az észlelt jelenségek lehetnek kiinduló pontjai egy további műszeres vizsgálatnak és segítséget nyújtanak a felmerülő problémák behatárolásához. Nagyon fontos, hogy mindig vegyük figyelembe a kialakult helyzetet és extrém körülmények között ( pl. gőzölgő közeg, erős szaghatások) ne használjuk szaglással és tapintással járó vizsgálatot. Továbbá bármilyen jellegű vizsgálat esetén használjunk védőfelszerelést, kesztyűt és védőszemüveget!

Tehát érzékszervei észleléssel sok információt kaphatunk a hidraulikus rendszer működéséről egyéb eszközök nélkül is.

Az alábbi diasorban néhány példával utalunk azokra az észlelési lehetőségekre, amelyek a hiba felismerésében segítséget nyújthatnak.

 

(Forrás: Bärnkopf Rudolf – Hidraulika a gyakorlatban)

 

(A következő hónapban „Vizsgálatok méréssel” módszereiről olvashatnak.)

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

XII. Vizsgálatok méréssel

 

Ha az érzékszervi vizsgálatok nem vezettek eredményre vagy azok segítségével behatárolható a hiba keletkezésének a helye, akkor mérőműszeres vizsgálatokkal pontosan megállapítható a hidraulikus egység működőképességének a hatékonysága. Öt alapvető egység lehet a meghibásodás vagy csökkent teljesítményű üzemmód oka:

1, szivattyú; nyomáshatároló szelep; hidromotor; munkahenger; elektromosság.

 

Az alábbi diasorban néhány példát mutatunk be a vizsgálatok elvégzésére, amelyek a hiba elhárításában segítséget nyújthatnak.

 

A műszeres vizsgálatokat célszerű szakműhellyel elvégeztetni, akik rendelkeznek megfelelő műszaki információkkal és biztonsággal tudják a megbontási helyek lehetőségeit. Ha mégis nekiállnak üzemeltető szinten a vizsgálatoknak, akkor ne feledkezzenek meg arról, hogy a hidraulika rendszerekben nyomás uralkodik. A szakszerűtlenül elvégzett megbontások és mérések balesetveszélyesek! Mindig használjunk megfelelő védőfelszerelést!

 

(Forrás: Bärnkopf Rudolf – Hidraulika a gyakorlatban)

 

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

I.  Szűrők, szűrés technikák

 

A hidraulika rendszerek biztonságos működtetése érdekében a munkafolyadékot
( olajat) tisztán kell tartani. Ez azt jelenti, hogy a szilárd szennyeződéseket kell első
sorban eltávolítani, kiválasztani az olajból. Erre a célra különböző típusú szűrőket
alkalmazunk. Ezek kiválasztásánál vannak tervezési és karbantartási szempontok,
amelyeket célszerű betartani. Ilyenek pl. a hidraulika rendszerben felhasznált
alkatrészek feladata, terhelése, minősége, kihasználtsági foka (üzemórák, egy- vagy
több műszakos üzem), telepített vagy mobil rendszer, reális karbantartási
intervallumok megállapítása.
A leggyakrabban használt szűrő típus a visszafolyóági szűrő, amely a legtöbb esetben
az olajtartály fedelébe van beszerelve. Ezek úgynevezett betétes szűrők, amely
betétek tisztíthatóak, de leggyakrabban cserélni kell azokat. A másik gyakran
használatos szűrű típus a nyomóági szűrő, amelyeket arányos és szervó szelepek előtt
kell alkalmazni. A szűrők mérete – a hatásos szűrőfelület – fontos szempont.
Általában elmondható, hogy a szivattyú folyadékáramának a két-háromszorosa kell,
hogy legyen a szűrő áteresztő képessége.
A szűrők harmadik csoportja a szívóági szűrők. Ezek a szűrők a szívócsonkra vannak
felszerelve közvetlenül a szivattyúra.
Névleges szűrési finomság a gyakorlatban a 10 mikronos érték.
A negyedik csoport a levegő/felöntőszűrők. A nyitott rendszereknél az
olajszintváltozás miatt a tartályba a levegőbeszívás elkerülhetetlen, ami poros
környezetben a porbeszívás lehetőségét is magába rejti. A felöntő szűrők az olaj
pótlásánál, ill. az olajcserénél fontosak, hogy a durva szennyeződések ne kerüljenek a
tartályba.
A szennyeződések bekerülhetnek a külső környezetből, szereléskor, kopásokból
adódóan, javítások során. Nagyon fontos, hogy minden megbontás, javítás, szerelés
alkalmával figyeljünk a tisztaságra!

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

 

Szerelés – kivitelezés


A szerelés, kivitelezés, javítás területén alapvetően két helyszínen végezhetjük a munkát. Az egyik a
javító - szerviz műhely, a másik a megrendelő - üzemeltető telephelye. Mindkét esetben törekedni
és ügyelni kell a javítandó egység és annak környezete tisztaságára, műszaki háttér, célszerszámok,
mérőműszerek meglétére. Jól felszerelt javító-szerviz műhelyben történő munka során, alapvető
elvárásként biztosítottak a fenti feltételek. A helyszíni szerelésekhez, javításokhoz mobilizálni kell
az eszközeinket. Ezért célszerű olyan módon tervezni a feladatokat és felkészülni a munkára, hogy
az eredményre vezessen, a gépek, eszközök állásideje a lehetőségekhez képest a legrövidebb
legyen.
Ehhez kapcsolódik még a megfelelő műszaki dokumentáció, jó szakismeret és rendszer szemléletű
gyakorlat. Fontos, hogy a javítandó gépre, eszközre vonatkozóan legyenek elő információink.
Tájékozódjunk a gép felépítéséről, műszaki jellemzőiről, a hiba keletkezésének okáról,
terjedelméről. A nem gépspecifikus, több típust átfedő szervizek számára nagyon fontosak az előbbi
információk.
Ha mindez a rendelkezésünkre áll, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a hibakeresési, javítási,
szerelési, kivitelezési feladatokat eredményesen tudjuk elvégezni, mind szerviz műhelyben, mind
helyszínen.
Vannak olyan feladatok, meghibásodott gépek, egységek, amelyeket javítással nem lehet újra
üzembe helyezni. Ilyen esetekben csere alkatrészek beszerelésével vagy teljesen új egység
építésével – mint pl. hidraulikus tápegységek – a gépek újra üzembe helyezhetőek lesznek.
Ne feledkezzünk meg a biztonsági előírásokról, védőfelszerelések használatáról. Továbbá fontos,
hogy figyeljünk a veszélyes, környezet szennyező anyagok precíz felfogására és tárolására!

 

 

 

 

  

 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

 

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 

Üzembe helyezés 1. rész

 

A hidraulika rendszer egyes részelemeit, egységeit az összeszerelést, javítást
követően az üzemeltetőnek vagy a javítást végző szakszerviznek üzembe kell
helyezni. Az üzembe helyezés gyakran rutin feladatnak tűnik és elfeledkezünk -
aprónak, ámde nagyon fontos - részletekről, amelyeket ha nem végzünk el, akkor a
gép üzemképtelen marad vagy rosszabb esetben sérülésekkel járhat! Ezért nagyon
fontos, hogy mindig a legnagyobb körültekintéssel és szakmaisággal végezzük el a
feladatot. Törekedjünk arra, hogy megfelelő biztonsággal, szakértelemmel járjunk el,
különös tekintettel a környezetünkre. Olyan szakemberekre van szükség, akik
megfelelő hidraulikus szaktudással és gyakorlattal rendelkeznek. Értelmezni és tudni
kell „olvasni” a kapcsolási rajzokat, amelyek elengedhetetlen követélményei a
beüzemelésnek, helyes beállításoknak. A kapcsolási rajzok nem feltétlen – sőt
általában nem - fedik a fizikai értelemben vett kiépítéseket. De mindenképpen jól kell
tartalmazniuk az egységek -szelep, vezetékek, stb. -sorrendiségét és a meglévő
nyomás, teljesítmény értékeket. Mindezek valódisága megkönnyíti a beüzemelést,
szükséges beállításokat, sőt elősegíti a biztonságos munkavégzés menetét is! A
részegységek – pl. hidraulikus tápegység – kivitelezésénél ügyelni kell arra, hogy a
mérőórák, szintjelzők jól látható, könnyen leolvasható helyekre kerüljenek, a
szükségszerűen állítható szelepek jól hozzáférhetőek legyenek. Ezek mind a
beüzemelésnél, mind a felülvizsgálatoknál és karbantartási munkáknál megkönnyítik
az adott feladatok elvégzését. Tehát, ha a tisztaság – biztonság – szakértelem -
alapvető hármas követelményét betartjuk, akkor az elvégzett munka egészen biztos,
hogy sikeres lesz!

 
 

 

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

 

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!


 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!
 

 

Üzembe helyezés 2. rész


Az üzembe helyezés, telepítés során nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy a kezelő
könnyen elérje a működtető egységeket, azok kézi irányításának lehetőségét. Továbbá
a karbantartás során jól hozzáférhetőek legyenek a szűrők, olajszerviz elvégzéséhez
szükséges leeresztők, feltöltő pontok. Fontos, hogy a jelölések jól látható helyen,
beazonosíthatóak legyenek. Az elektromos vezérléshez is rendelkezésre álljanak a
szükséges dokumentumok.
A hidraulika munkafolyadék, olaj mindig a gyártó által előírt minőségű legyen a
megfelelő mennyiség figyelembe vételével.
A rendszer indítása előtt meg kell győződni arról, hogy a tartályban meg van a
megfelelő olajszint, a csővezetékek stabilak, meghúzásuk megtörtént. A szivattyúra
vonatkozó gyártó általi beüzemelési javaslatot be kell tartani. Az elektromos
csatlakozások ellenőrzése is fontos.
A rendszer indítása előtt feltétlenül ellenőrizni kell a tartály és a szivattyú szívóága
között elhelyezkedő elzárócsap helyzetét. Ha nincs nyitva a csap, akkor a szivattyú
nagyon rövid időn belül meghibásodhat. Továbbá meg kell győződni a meghajtó
egység forgásirányáról, hogy a szivattyú jó felé forogjon.
A beüzemelést lehetőség szerint tehermentesen, kis fordulatszámon, kis munka
sebességgel tegyük meg. Ha a rendszer így jól működik, akkor a megfelelő szelepek
beállításával és nyomás ellenőrzésével a rendszer biztonsággal beüzemeltethető!

 

 

                                                                      

Ne dobja el meghibásodott hidraulikus egységeit!
Mi
találunk megoldást az Ön igényei szerint, és olcsóbbá tesszük a karbantartási és
üzemeltetési feladatát a hidraulika területén.

 

KÍMÉLJE KÖRNYEZETÉT SZIVÁRGÁS MENTES HIDRAULIKUS EGYSÉGEIVEL!

 

Szép napot és üzembiztos gépet kívánunk!

 
Minden időben, jó hidraulikával

Vissza az előző oldalra!
MEZŐFI CSABA e.v. - Magyar